Dlaczego właśnie pierścionek?

Dlaczego właśnie pierścionek?

Mało jest takich słów, które wywołują od razu skrajnie pozytywne emocje. Do takich słów należą z całą pewnością słowa: „kocham cię”. A najlepszym, materialnym nośnikiem tych słów jest pierścionek zaręczynowy. Dlaczego właśnie on?

Symbolem zaręczyn, symbolem tego, że kobieta szykuje się do własnego ślubu jest pierścionek, który noszony jest na palcu serdecznym. W Polsce nosi się go na palcu serdecznym prawej dłoni, za to w Wielkiej Brytanii na lewej. Na Węgrzech za to w ogóle nie praktykuje się zwyczaju pierścionków zaręczynowych. Nie jest to więc zwyczaj znany i stosowany powszechnie pod każdą szerokością geograficzną. Skąd się właściwie wziął?

Historia

Zwyczaj zaręczyn nie jest jednolity. Kształtowały go religie, tradycje i kultury, które kultywowane były w danym miejscu. Zwyczaj znany był już od czasów Starożytnego Rzymu – wtedy młodzieniec ofiarowywał swojej wybrance złotą monetę. Skąd więc pierścionki zaręczynowe? Za osobę, która wymyśliła tę tradycję uważa się Arcyksięcia Maksymiliana I Habsburga, który w roku 1477 ofiarował pierścionek z brylantem swojej przyszłej żonie – Marii Burgundzkiej. Nie bez kozery to właśnie pierścionki zaręczynowe z brylantami cieszą się największym powodzeniem wśród zaręczonych par.

Wybór odpowiedniego pierścionka

Wybór idealnego pierścionka zaręczynowego – bo pierścionek zaręczynowy winien być idealny, dokładnie tak, jak uczucie, które łączy ze sobą dwójkę zakochanych, którzy planują spędzić ze sobą całe dalsze życie – nie jest zadaniem łatwym. Niby tradycja mówi, że pierścionek zaręczynowy powinien być złoty i z brylantem, ale… Ale wszystko zależy od indywidualnego gustu kobiety, którą mężczyzna pragnie obdarować i w konsekwencji uczynić swoją żoną. Nie wszystkie kobiety mają identyczne gusta w doborze biżuterii, a to właśnie gusta wybranki powinny być tymi, które są decydujące przy wyborze czegoś tak osobistego, pięknego i ważnego, jak właśnie zaręczynowy pierścionek.

Dużo też zależy od możliwości finansowych – nie ma sięco oszukiwać, że aspekt finansowy również odbija swoje bardzo mocne piętno. Jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy cena może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Należy jednak pamiętać – nie wszystko złoto, co się świeci. Czy – w tym konkretnym przypadku – najdroższe nigdy nie znaczy najlepsze. Pierścionek to symbol miłości. Miłość nie jest przeznaczona tylko bogatym.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *